Dorota Laskowiecka

Śpiewaczka Operowa, Pedagog Śpiewu
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Zdzisławy Donat.
Artystka ma w swoim repertuarze ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych.
Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich. Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, obecnie także jako wykładowca śpiewu solowego w Szkole Wokalno-Aktorskiej w Lublinie. W 2017 roku ukończyła Wydział Zarządzania dla Menedżerów Kultury Uniwersytetu Warszawskiego.

Śpiewaczka ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą, zarówno na scenach operowych jak i filharmonicznych. Solistka i odtwórczyni pierwszoplanowych ról m.in. w Operze Krakowskiej, Śląskiej, Wrocławskiej, Operze Lwowskiej, Teatrze w Bratysławie oraz innych teatrach operowych i muzycznych zarówno w kraju jak i za granicą. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują partie operetkowe (12 głównych ról wykonywanych w kilku językach. To dzięki nim była ulubienicą Bogusława Kaczyńskiego w ostatnich latach jego życia, występując niemal na wszystkich koncertach jako główna solistka. Wysoko ceniona również przez Wiesława Ochmana, została przez niego zaproszona do wykonania tytułowej partii w operze ,,La Traviata” G.Verdiego w Operze Śląskiej u boku Andrija Skurhana. Violetta w jej wykonaniu została oceniona w prasie jako ,,koronna partia śpiewaczki”.

 

Primadonna Teatru Muzycznego w Lublinie. Pierwsza solistka Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Śpiewała u boku Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Nowickiego, Grażyny Szapołowskiej, zapraszana do wspólnych projektów. Jako jedyna śpiewaczka wystąpiła na benefisie Bohdana Łazuki. Stale doskonali swój warsztat wokalny, poszerza repertuar realizując największe partie muzyczne u boku znanych dyrygentów (T.Kozłowski, T.Wojciechowski) i reżyserów (M.Sartova, W.Zawodziński, L.Adamik).

 

W 2017 roku, za wybitne osiągnięcia otrzymała najwyższe odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki: Medal  Zasłużony  Kulturze Gloria Artis.
Za rolę Rozalindy z „Zemsty Nietoperza” otrzymała w 2008 roku nagrodę dla „Najlepszej śpiewaczki”.

2001-Belvedere Competition w Wiedniu – wyróżnienie i nagroda w postaci zaproszenia do występów w Teatrze Narodowym w Pradze.

Socials