Jeżeli jesteś palaczem, to masz naprawdę duże szanse na to, że zapadniesz na obrzęk Reinkego i….nawet tego nie zauważysz!
Dlaczego?
Obrzęk Reinkego (Reinke oedema, RE) to przerostowa zmiana fałdów głosowych. Należy do niezłośliwych zmian patologicznych krtani.
⛔️Palacz tytoniu, jeśli już się martwi, to o swoje płuca, a swoją chrypkę traktuje jako “naturalny” skutek uboczny palenia.
A to właśnie zaburzenia głosu pod postacią chrypki są wczesną postacią RE. Głos u chorych obrzękiem jest ochrypły, pozbawiony dźwięczności, monotonny.
Oczywiście musimy wziąć pod uwagę także możliwość przeziębienia, ale każda nasza chrypka, która trwa powyżej 2-3 tygodni powinna być już diagnozowana. Niestety, samo upośledzenie naszej fonacji to często zbyt mała motywacja, żeby udać się do specjalisty.
Czy słusznie?
👉 W początkowej fazie RE jako formę lekkiej chrypki jest łatwo zbagatelizować, część pacjentów nawet przyzwyczaja się do nowej barwy głosu. Obrzęk jest jednak chorobą przewlekłą i występuje w obu fałdach głosowych. Oznacza to, że z czasem opuchlizna narasta, powodując zwężenie szpary głośni. Wtedy pacjentowi już nie doskwiera lekka chrypka, a poważne trudności z mową, duszności, ból i trudności podczas przełykania (nawet śliny). Chorzy zaczynają chrapać. Rozwiązanie? Jak wyżej, zbadaj się.
W zależności od zmian obejmujących fałdy głosowe możemy wyróżnić 4 stadia obrzęku Reinkego:
stopień 1 – zmiany minimalne degeneracyjne obejmujące fałd głosowy i zwężające szparę głośni do 25%
stopień 2 – zmiany o charakterze rozrastającej się tkanki polipowatej zwężające szparę głośni od 25-50%
stopień 3 – patologiczna tkanka obrzękowa zajmuje od 50-75%
stopień 4 – szpara głośni wypełniona tkanką obrzękową powyżej 75%
🔆 Na szczęście, leczenie choroby w początkowych fazach jest w miarę nie uciążliwe. Polega głównie na eliminacji czynnika powodującego obrzęk (rzucenie palenia oraz oszczędzanie głosu) i zastosowanie leczenia przeciwzapalnego, przeciwrefluksowego oraz terapii głosu. W zaawansowanych stadiach III i IV wykorzystuje się już mniej przyjemne techniki mikrochirurgiczne, mające na celu poprawę wydolności wentylacyjnej. Niestety. Zdarzają się nawroty choroby.
No dobrze. „Zbadaj się”. Ale jak? Co i u kogo sprawdzić?
Zdecydowanie do otorynolaryngologa lub foniatry i wykonać rutynowe badanie laryngologiczne z laryngoskopią pośrednią.
Obrzęk RE można też wcześnie rozpoznać na podstawie Videostroboskopii krtani. Lekarz wprowadza do gardła videolaryngoskop połączony z kamerą i tak ocenia funkcjonowanie fałdów głosowych.
🛑 UWAGA!
Obrzęk Reinkego może też powstać pod wpływem długotrwałego przeciążenia głosu i jest jedną z chorób zawodowych nauczycieli, wokalistów.
✅ Odczuwasz problemy związane z głosem lub szukasz cierpliwego i wykwalifikowanego specjalisty do pracy nad swoim wokalem?
Przyjdź do nas na konsultację: https://www.purevoice.pl/wizyty/
autor: Maja Wojnarowicz
Napisz komentarz