Muzycznych  zajęć moc! Czyli wpływ muzyki na rozwój dziecka

Muzycznych zajęć moc! Czyli wpływ muzyki na rozwój dziecka

Nie od dziś wiadomo, że muzyka świetnie wpływa na nasze samopoczucie, służy nam do relaksu, zabawy. Okazuje się jednak, że jest nam o wiele bardziej potrzebna o czym wiedziano już w starożytności. Muzyka rozwija mózg i pomaga w budowaniu osobowości oraz leczy. 

Przedstawiamy krótki opis zajęć dla dzieci, które już od najmłodszych lat wpływają na ich rozwój.

  1. Gordonki – są to zajęcia umuzykalniające dla dzieci 0-3 lata. Nazwa pochodzi od autora zajęć, muzyka i pedagoga Edwina Elaisy Gordona. Zauważył on, że dzieci potrafią uczyć się muzyki tak jak języków. Kiedy będziemy mówić do dziecka po Polsku, będzie ono powtarzać pojedyncze dźwięki, sylaby, a potem wyrazy, z których będzie tworzyć z nich zdania w języku polskim. W trakcie zajęć muzycznych: dziecko powtarza pojedyncze dźwięki na różnych wysokościach, potem krótkie motywy rytmiczne. 

Dzięki ćwiczeniom muzycznym (śpiew, gra na instrumencie, tworzenie muzyki) w mózgu powstają nowe połączenia między neuronami. Im więcej mamy neuronów, tym sprawniej działa nasz mózg i tym łatwiej przyswajamy wiedzę.  Im wcześniej zaczniemy dbać o rozwój, ilość i jakość naszych neuronów, tym lepiej dla naszej pamięci i rozwoju umysłowego. Nie zagwarantujemy, że uczęszczanie na zajęcia sprawi, że nasze dzieci będą geniuszami. Z pewnością Gordonki sprawią, że będzie im się w przyszłości łatwiej uczyć.

2.  Zajęcia z elementami muzykoterapii. 

W zależności od dziecka i jego stanu umysłu muzykoterapia może mieć różne cele. Dobranie odpowiednich form muzycznych ma sprzyjać poprawie zachowania, rozwoju oraz umiejętności umysłowych. Przykładowo w przypadku dziecka agresywnego zastosować można rozwiązania wpływające na jego wyciszenie.

Tego rodzaju zajęcia możemy prowadzić zarówno u dzieci w normie oraz dzieci z dysfunkcjami. W obu przypadkach wspomaga:

  • naukę rozpoznawania emocji oraz radzenia sobie z emocjami,
  • wzrost pewności siebie, 
  • rozwój mózgu,
  • rozwijanie samowiedzy
  • budowanie pozytywnej samooceny, 
  • zaspokajanie potrzeby bezpieczeństwa, 
  • zmniejszanie poziomu lęku,

 

Terapia z muzyką pomaga też dzieciom nieśmiałym. Poprawia funkcjonowanie w życiu codziennym oraz może być stosowana przy różnego rodzaju dysfunkcjach:

  • Autyzm
  • Porażenie mózgowe
  • Zaburzenie słuchu 
  • Zaburzenie wzroku
  • Dzieci niepełnosprawne umysłowo 
  • Dzieci z zaburzeniami zachowań (np. agresja, niepewność siebie, lęk)

Możliwości jakie daje muzykoterapia przy pracy z dziećmi są ogromne, pod warunkiem, że będziemy w stanie ją dobrze wykorzystać i dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Muzykoterapia lub też zajęcia z jej elementami wpływają na umuzykalnienie dziecka, a to przyswaja muzykę najbardziej do 9 roku życia. 

 

3. Gra na instrumentach muzycznych:

Badacze ze Szkockiego Uniwersytetu St. Andrwes twierdzą, że osoby uczące się gry na instrumencie muzycznym mają „ostrzejszy” umysł. Wyłapują błędy oraz co ważniejsze naprawiają je szybciej niż inni, niemuzykalni koledzy.

Zdaniem naukowców, nawet niewielkie zdolności muzyczne mogą uchronić nas przed spadkiem zdolności poznawczych, spowodowanych zarówno chorobą jak i wiekiem. Poprawiają również funkcje mózgu. Jesteśmy w stenie szybciej się skupić, nie rozpraszać, wzrasta nam szybkość myślenia. 

Co ciekawe, gra na instrumentach działa rozwojowo nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Wniosek z tego taki, że na muzykę nigdy nie jest za późno. 

 

Jak widać, muzyka ma na nas wielki wpływ i dzieje się tak, nie tylko w wieku dziecięcym, ale i dorosłym. To jakiej muzyki słuchamy i w jakich okolicznościach jak na nas działa również ma ogromny w pływ, ale to już w kolejnym wpisie!

 

 Szukasz zajęć z elementami muzykoterapii dla swojego dziecka?
Przyjdź do nas na Muzykalne Śmieszki: https://www.purevoice.pl/wizyty/

 

Autor: Magdalena Warabida

Napisz komentarz

Your email address will not be published.