Jak od dawna wiadomo Dzieci uczą poprzez naśladowanie zachowań i reakcji osób im bliskich. Mają instynkt wyczuwania, że dzieje się coś niedobrego, napięcia w kontakcie z innymi osobami.
Tak więc, w zależności od tego jak Ty reagujesz na zagrożenie koronawirusem, reaguje również Twoje Dziecko. Są dobrymi obserwatorami i słuchaczami, szybko zauważą, że coś jest nie tak, nie jest tak jak zazwyczaj.
Jeżeli Twoja postawa jest lękowa, panikujesz lub utajasz przed Twoją pociechą ten fakt, będzie ono to wyczuwało i również będzie odczuwało niepokój. Jeżeli jednak reagujesz racjonalnie i potrafisz dziecku wyjaśnić co się dzieje ono również poczuje się bezpiecznie, pozna fakty i zaufa Tobie.
Co więc robić?
✅ Należy szczerze porozmawiać o obecnej sytuacji, wszystkie informacje przekazujemy adekwatnie do wieku dziecka.
✅ Mówimy tylko te fakty, co do których mamy pewność i w które sami wierzymy.
✅ Jeżeli dziecko rozpoczyna rozmowę, nie zmieniajmy tematu.
✅ Odpowiadajmy na pytania.
✅ Jeżeli pozostawimy dziecko bez odpowiedzi, stworzy własną wersję, sposób widzenia świata, który nie zawsze musi być adekwatny.
✅ W rozmowach bądźmy opanowani i spokojni. Jeżeli towarzyszą nam emocje strachu lub złości, również możemy o tym powiedzieć. Rozmowy o emocjach są bardzo owocne, tym samym uczymy nasze dzieci ich nazywania oraz prawidłowego wyrażania. Wytłumaczmy dziecku, że wszystkie emocje są nam potrzebne, nie ma emocji złych i dobrych. Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Strach nie jest nam potrzebny tylko dlatego, żeby się bać, ale też często, żeby nas przed czymś ochronić.
Teraz jest czas na budowanie silnych więzi z Waszymi Dziećmi. Spędzajcie razem czas, pobawcie się w gry, na które zazwyczaj brakowało Wam czasu. W tych stresujących chwilach zadbajmy o siebie i naszych bliskich.
Dodatkowo możecie zrobić eksperyment z dziećmi, żeby pokazać jak ważna jest higiena. Do miski wlewamy wodę, dosypujemy mielony pieprz. Na palca nakładamy mydło i zanurzamy go w wodzie. Cały pieprz ucieknie.
autor: Beata Nowak
Napisz komentarz