Czy wiesz jak jedzenie i picie wpływa na mowę dziecka?

Czy wiesz jak jedzenie i picie wpływa na mowę dziecka?

Czy wiesz jak jedzenie i picie wpływa na mowę dziecka?

Karmienie to świetny trening dla buzi i wstęp do rozwoju mowy, który składa się z kilku etapów.🍏🍌🥦🥐🥕

Ważne jest nie tylko przestrzeganie tych etapów, ale też wspieranie samodzielności dziecka w czynnościach pokarmowych. Dlaczego?

🔵Karmienie piersią.

Podczas tego rodzaju karmienia dziecko ćwiczy mięsień okrężny ust. Język dociska brodawkę do podniebienia i unosi czubek do góry, co jest początkiem pionizacji języka. Podczas ssania dziecko oddycham nosem i kształtuje tor oddechowy potrzebny w późniejszym czasie do prawidłowej wymowy. 👉 W razie problemów z laktacją stosuje się karmienie butelką-przy jej wyborze najważniejszy jest odpowiedni smoczek. Smoczek powinien być zbliżony do kobiecej brodawki, zapobiegający rozleniwianiu mięśni, które uczestniczą w poborze pokarmu.

🔵Karmienie łyżeczką.

Ten etap uczy koordynacji fazy wydechu i wdechu, co zaowocuje prawidłowym tempem mówienia. Dziecko ćwiczy mięsień okrężny ust, potrzebny do wymowy głosek: p, b, m, f, v, o, u i pionizację języka 

🔵Picie z otwartego kubka.

W trakcie picia z takiego kubka dziecko ćwiczy prawidłowy wzorzec połykania-czyli unoszenie całej masy języka ku podniebieniu twardemu . W taki sam sposób pracuje nasz język podczas artykulacji głosek. 👉 Nie polecamy kubków niekapków, ponieważ utrwalają ssanie, zamiast uczyć dziecko wciągania i porcjowania płynu-czyli prawidłowej umiejętności picia.

🔵Gryzienie i żucie.

Ten etap pozwala wypracować dziecku właściwe napięcie mięśni warg, języka, policzków oraz doskonali pracę mięśni unoszących i obniżających żuchwę. Odpowiednia praca żuchwy jest bardzo ważna w artykulacji samogłosek — spróbujcie mówić wyraźnie bez odpowiednio otwartej buzi

Napisz komentarz

Your email address will not be published.