A język lata jak łopata – takie zdanie słyszymy już od wczesnej podstawówki, ale czy my faktycznie wiemy czym właściwie jest nasz język?
Zdaniem wielu język to najsilniejszy mięsień naszego ciała.
W ramach rozprawiania się z mitami musimy to mocno skorygować.
Język to nie mięsień, to grupa mięśni:
– bródkowo-językowy
– gnykowo-językowy
– rylcowo-językowy
– podłużny górny
– podłużny dolny
– poprzeczny języka
– pionowy języka
Ciężko w tej sytuacji odnieść się do rzekomej siły języka, ale to tak naprawdę bez znaczenia! Język nie musi być najsilniejszym, żeby być naprawdę imponującą strukturą.
Dlaczego?
Ta grupa mięśni wpływa na funkcje naszej jamy ustnej: przeżuwanie, połykanie, artykulację, ale też (mało kto zdaje sobie z tego sprawę!) ma znaczenie dla wady zgryzu, a nawet postawy całego naszego ciała.
✅ Prawidłowa pozycja języka w naszej jamie ustnej to taka, w której czubek znajduje się na górnym wałku dziąsłowym, tuż za zębami. Boki języka przyklejają się do wewnętrznej strony górnego łuku zębowego. Język jest szeroki, nienapięty i swobodnie utrzymuje się przy podniebieniu. Pozycja to tzw. kobra. Sprawdźcie teraz sami, gdzie znajduje się wasz język przy zamkniętych ustach
🛑 O nieprawidłowym ułożeniu języka mówimy, gdy spoczywa on na dnie naszej jamy ustnej, przez co wymusza uchylenie ust i przesunięcie naszej głowy do przodu. Taka pozycja ułatwia nam wówczas oddychanie. Następuję również napięcie mięśni naszego kręgosłupa, a w szczególności karku. W perspektywie długofalowej taka pozycja skutkuje zmianą postawy naszego ciała.
🛑 Nawykowo otwarte usta to pułapka chorobowa dla naszego dziecka. Dlaczego? Oddychanie przez usta wprowadza do organizmu nieoczyszczone i nieogrzane powietrze, co sprzyja infekcjom. Szczególnie infekcjom górnych dróg oddechowych.
👉👉 Czy z naszym językiem pracuje tylko logopeda?
To prawda, w gabinecie logopedycznym ćwiczymy język i usprawniamy jego pracę. Ale nie tylko! Język to złożona struktura i jego korelacja z całym organizmem ma znaczenie również w sukcesywnej pracy terapeuty głosu czy fizjoterapii np. układu ruchowego narządu żucia.
Dlaczego tak się dzieje?
❌ Holistyczne, całościowe spojrzenie na pacjenta, a nie na sam wybiórczo problem, umożliwia kompleksową terapię. Tak jest z każdym fragmentem naszego ciała. ❌
Bardzo często pierwotna przyczyna jakiś naszych dysfunkcji może znajdować się daleko poza miejscem, w którym aktualnie odczuwamy problem, dlatego też istotne jest przeprowadzenie bardzo wnikliwego wywiadu.
W wielu przypadkach konieczne jest równoczesne, wielopłaszczyznowe prowadzenie terapii i praca na różnych obszarach naszego ciała. Dzięki temu dopiero możliwe jest odtworzenie prawidłowych stosunków anatomiczno‑czynnościowych. Zdarza się więc, że pożądane efekty osiągamy podczas np. współpracy logopedy i ortodonty lub terapeuty głosu, fizjoterapeuty i psychologa.
Odczuwasz problemy związane z głosem lub szukasz wykwalifikowanego specjalisty do pracy nad wadami wymowy?
Przyjdź do nas na konsultację: https://www.purevoice.pl/wizyty/
Napisz komentarz